„Podziel się guzikiem” Akcja NCK i Muzeum Katyńskiego w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Utworzono dnia 15.04.2024

Dnia 12 kwietnia nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który jest obchodzony od 2007 r. 13 kwietnia i  upamiętnia blisko 22 tysiące zamordowanych przez sowieckie NKWD polskich obywateli - jeńców wojennych więzionych w radzieckich obozach, w ramach zaplanowanej akcji eksterminacji polskich elit.

W ramach tego wydarzenia, @Narodowe Centrum Kultury i @Muzeum Katyńskie prowadzą kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem „Pamiętam. Katyń 1940”, gdzie symbolicznym znakiem pamięci o tragicznie zmarłych bohaterach jest guzik katyński – replika guzika z munduru oficerskiego znalezionego w Katyniu.

Nasi uczniowie z klasy ósmej: Lena, Wojtek i Dominik wraz z opiekunką Panią Renatą Nowacka-Ziętek, postanowili włączyć się w akcję Guzik Katyński i wyjść poza mury szkoły, aby rozdać guziki opatrzone krótkim opisem. Ich celem było uczczenie pamięci zamordowanych i przekazanie informacji o tragedii katyńskiej.

W ramach akcji odwiedzili różne miejsca w Sieroszewicach, m.in. Urząd Gminy, gdzie spotkali się z wójtem gminy Anatolem Piaskowskim, Gminną Bibliotekę Publiczną, Gminny Zakład Komunalny, okoliczne sklepy oraz Biuro Rachunkowe Aliatan we Wielowsi. Uczniowie rozdawali guziki i ulotki z informacjami o zbrodni katyńskiej, aby mieszkańcy naszej gminy, wszyscy Polacy pamiętali o bestialsko zamordowanych Polakach przez NKWD.

Ich działania spotkały się z ogromną życzliwością mieszkańców, którzy z zainteresowaniem przyjmowali guziki i słuchali krótkiej informacji o znaczeniu tego dnia. Była to nie tylko okazja do uczczenia pamięci ofiar, ale także do budowania świadomości historycznej i kształtowania patriotyzmu w społeczności lokalnej.

Uczniowie klasy 8 obejrzeli także zrealizowany przez NCK miniserial „Sztafeta”, który opowiada historię Kacpra, studenta historii i pracownika Muzeum Katyńskiego. Prowadzi on  swoiste dochodzenie – podróż śladami zamordowanego w Katyniu pradziadka Czesława Ciesielskiego.

#GuzikKatyński #Katyń. Guzik mnie obchodzi #NCK #MuzeumKatyńskie

Utworzono dnia 15.04.2024, 21:15