OBCHODY 105 ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Utworzono dnia 24.01.2024

W grudniu obchodziliśmy 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, w wyniku którego wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Z tej okazji, 27 grudnia 2023r.  w Wielowsi o godzinie 14:00,  rozpoczęła się uroczystość związana z obchodami rocznicowymi. W ramach wydarzenia odbyła się msza święta w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Wielowsi, która zgromadziła mieszkańców, przedstawicieli władz oraz szkoły.

Po zakończeniu nabożeństwa Paweł Rajski, starosta ostrowski oraz Anatol Piaskowski, wójt gminy Sieroszewice rozdawali zgromadzonym uczestnikom flagi powstańcze, co dodatkowo podkreślało symboliczne znaczenie tego wydarzenia. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na salę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielowsi, gdzie miała miejsce kolejna część programu. Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawili kluczowe momenty z historii Polski związane z heroizmem i determinacją Polaków w dążeniu do niepodległości. Podczas spotkania prezentowano wystawę pamiątek, biogramów oraz publikacji związanych z powstaniem wielkopolskim. Pan Hieronim Pawelec, autor m.in. książki  „Poczet Powstańców Wielkopolskich związanych z gminą Sieroszewice i inni żołnierze” opowiedział o swoich poszukiwaniach i zgłębianiu dziejów insurekcji wielkopolskiej na terenie gminy Sieroszewice oraz powiatu ostrowskiego.

Warto podkreślić zaangażowanie społeczności lokalnej w upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych. Uroczystość stanowiła nie tylko okazję do uczczenia pamięci powstańców, lecz także do budowania wspólnoty oraz promowanie patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

Inicjatorką wydarzenia była Anna Ławrynowicz, Prezes Stowarzyszenia "Klub Seniora Wielowieś", która zaprosiła do współpracy dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielowsi, Mirosławą Kmiecik. Ich zaangażowanie i determinacja w przygotowaniach do rocznicowych obchodów wybuchu powstania odegrały istotną rolę w sukcesie całego przedsięwzięcia.

OBCHODY 105 ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Utworzono dnia 24.01.2024, 19:39